Wolontariusze w hospicjum

Spotkanie z wolontariuszami

W Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu odbyło się wyjątkowe spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. dr. S. Kulińskiego w Wągrowcu wraz z opiekunem panią Urszulą Francuziak i panią wicedyrektor Lucyną Żerkowską – Chełminiak oraz Starosta Wągrowiecki – pan Tomasz Kranc. Ksiądz prałat Andrzej Rygielski, opowiedział młodzieży o perypetiach związanych z powstaniem hospicjum, które wielu ludziom, często kojarzyło się, jako umieralnia, ale nic bardziej mylnego.

To miejsce, w którym pochylamy się nad każdym okruchem życia. Światu, zabieganemu na dwa etaty, zbierającemu na nowy samochód i zarzuconemu wiadomościami o kradzieżach, zbrodniach i wojnach, przypominamy – to nie tak, umyka Ci coś ważnego. Radością jest każdy moment życia i spotkanie z drugim człowiekiem.

Żyjemy w świecie kultu młodości, urody i zdrowia, zapominamy lub nie chcemy pamiętać, że częścią życia jest choroba, także ciężka choroba, której konsekwencją jest śmierć.  W takim czasie naszego życia lub naszych bliskich stajemy przed problemem znalezienia fachowej opieki i wsparcia dla chorego. Wtedy z pomocą przychodzi hospicjum ze swoim fachowym personelem i wolontariusze hospicyjni. To oni towarzyszą choremu, pomagają w pielęgnacji, karmieniu, czytają, rozmawiają, czasami wspólnie milczą, trzymając za rękę.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej, życzliwej i niezwykle ciepłej atmosferze oraz w specjalnie na tę okazję przygotowanym poczęstunku, tj. serniku wylicytowanym w czasie „Dnia Wolontariusza” przez Starostę pana Tomasza Kranca, a upieczonym przez panią wicedyrektor Lucyną Żerkowską – Chełminiak.

Na zakończenie spotkania ksiądz prałat w ciepłych słowach podziękował za coroczny udział uczniów w Kampanii „Hospicjum to też życie”, „Żonkilowych Polach Nadziei” oraz za wszelkie inicjatywy na rzecz hospicjum. Spotkanie było podsumowaniem akcji podejmowanych w minionym roku przez wolontariuszy na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, z którym młodzież Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. dr. S. Kulińskiego w Wągrowcu współpracuje już od ponad 10 lat.

>>Zapraszamy do galerii<<