Hospicjum

Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu

Opieka i pobyt w hospicjum stacjonarnym jak i bezpośrednia opieka lekarska i pielęgniarska sprawowana w domu pacjenta, są dla ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia bezpłatne.

hospHorStatus prawny:         Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej

Dyrektor:                              ks. prał. Andrzej Rygielski
Kierownik medyczny:        lek. med. Zygmunt Nieżychowski

Tel. +48 67 268 92 54

                 729 836 950

                 729 836 961

Regon:                        570884641-00023

NIP:                            766-17-54-389

KRS:                           0000058949

Zakres działalności:

  1. Całodobowa opieka stacjonarna.
  2. Bezpośrednia opieka lekarska i pielęgniarska sprawowana w domu pacjenta.
  3. Pomoc wolontariuszy towarzyszącym chorym w tym najtrudniejszym okresie życia.
  4. Bezpłatna pomoc psychologiczna dla rodzin.
  5. Pomoc duszpasterska.
  6. Szkolenie rodzin w zakresie opieki nad chorymi w domu.
  7. Wsparcie osieroconym rodzinom.
  8. Szkolenia lekarzy, pielęgniarek.
  9. Nabór i szkolenia wolontariuszy.
  10. Współpraca z innymi ośrodkami opieki paliatywnej.

  

Codzienną działalność Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu organizuje i wspiera Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu. Stowarzyszenie grupuje ludzi różnych profesji, zarówno czynnych zawodowo, jak i emerytów. Są wśród nas lekarze, pielęgniarki, dziennikarze, nauczyciele, ekonomiści, technicy; są osoby, które zetknęły się z bliska, a nawet  osobiście, z chorobą nowotworową, są rodziny pacjentów, którzy zakończyli życie pod opieką Hospicjum – a wszystkich tych ludzi łączy zrozumienie idei paliatywnej oraz troska o byt i warunki funkcjonowania Hospicjum.

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, jako organ założycielski dla Hospicjum, troszczy się o środki materialne na funkcjonowanie i rozwój Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej –  Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Hospicjum ma wprawdzie całoroczny kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednakże finanse, jakie gwarantuje Fundusz, w istocie są bardzo skromne, dlatego nieustannie zachodzi potrzeba ich uzupełniania. Ten niełatwy cel, Stowarzyszenie realizuje zgodnie ze swoim statutem, przez pozyskiwanie pieniędzy ze zbiórek publicznych i darowizn; nie zaniedbuje też wytrwałego występowania do przedsiębiorstw i instytucji o darowizny w postaci sprzętu medycznego czy codziennego użytku, jak też usług remontowych. Z równą wytrwałością Stowarzyszenie puka do drzwi władz samorządowych miast i gmin oraz powiatu, nie tracąc nadziei na konkretny efekt tych starań.

Stowarzyszenie zwraca się jednak nie tylko do instytucji czy podmiotów gospodarczych, ale i do darczyńców indywidualnych; nie od dzisiaj przecież wiadomo, że niejednokrotnie właśnie z owych drobnych, spod serca wyjętych ofiar, rodzą się niemałe sumy służące wielkim sprawom. Opieka paliatywna, utrzymanie Hospicjum – to wielka sprawa! Każdy z nas będzie kiedyś umierał – oby to mogło być umieranie bez bólu, pełne pokoju i serdecznej obecności życzliwych osób, w zgodzie z Bogiem i ludźmi. O taką dobrą śmierć (o ile śmierć w ogóle może być dobra!) niejeden z nas się modli. Taka śmierć powinna być udziałem zwłaszcza tych, których dotknęło nieszczęście choroby nowotworowej, i taka śmierć rzeczywiście zdarza się niejednokrotnie, także w wągrowieckim Hospicjum.

Dlatego Stowarzyszenie Musolffa w Wągrowcu zwraca się do każdego, kto otworzy tę stronę: 

Wpłać choćby najdrobniejszą kwotę na konto Stowarzyszenia:

**********

Poniżej podajemy numery kont, na które należy wpłacać pieniądze za pomocą przelewu elektronicznego z własnego banku. To sposób dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z Przelewy24.

Pekao S.A. I/O Wągrowiec     68 1240 3725 1111 0000 4059 2688

PKO BP S.A. I/O Wągrowiec  78 1020 3903 0000 1902 0010 1527

Adres:

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu

Pl. kard. S. Wyszyńskiego 1

62-100 Wągrowiec

Tytułem: „Darowizna dla Hospicjum”

Społeczeństwo nasze ubożeje, ale członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że dzieło Boże – „Hospicjum”, które powstało z wielkim trudem, będzie nadal rozwijać się dla dobra osób terminalnie chorych, bo wg słów św. Jana Pawła II:

„Miłość do cierpiących jest znakiem i miarą poziomu cywilizacji i rozwoju narodu”.