Chory jest zawsze ważniejszy od choroby

Z okazji Światowego Dnia Chorego w niedzielę, 13 lutego 2022 r. w kaplicy Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, prowadzonym przez Stowarzyszenie im. ks. J. N. Musolffa, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, odprawi uroczystą Eucharystię w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu. Początek Mszy św. o godz. 15.00.

Po raz 30 obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku Papież wyznaczył dzień obchodów na 11 lutego, – czyli na wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Franciszek przypomniał, że dzień ten ustanowił 30 lat temu święty Jan Paweł II, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo cywilne na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

W tym roku Światowy Dzień Chorego jest obchodzony pod hasłem: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

W opublikowanym na ten dzień orędziu, Papież Franciszek podkreśla, że „chory jest zawsze ważniejszy od choroby” i „w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy”.

Zdaniem papieża „nowe technologie pozwoliły wypracować metody terapeutyczne, które są bardzo korzystne dla chorych; badania naukowe nadal wnoszą cenny wkład w pokonywanie starych i nowych patologii; medycyna rehabilitacyjna bardzo rozwinęła swoją wiedzę i umiejętności”. „Wszystko to jednak nie może nigdy przesłonić wyjątkowości każdego pacjenta, z jego godnością i jego słabością.”

Zwracając się do wszystkich pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, Franciszek podkreślił: „wasza służba chorym, pełniona z miłością i kompetencją, wykracza poza granice zawodu, aby stać się misją”. „Wasze ręce dotykające cierpiącego ciała Chrystusa mogą być znakiem miłosiernych rąk Ojca. Bądźcie świadomi wielkiej godności waszego zawodu, a także odpowiedzialności, jaka się z nim wiąże”.

Jak zauważył, „nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą”.

SO

Fot. VaticanMedia

Fot. episkopat.pl