Policzmy się z rakiem

Po raz szósty wystartowała akcja „Policzmy się z rakiem”, skierowana do zdrowych i do tych którzy walczą z rakiem.  „Policzmy się z rakiem” to całoroczna inicjatywa zagrzewająca do walki z rakiem. Za pomocą portalu policzmysie.pl budujemy wzajemnie wspierającą się społeczność – tych, którzy walczą, wygrali i tych, którzy wspierają najbliższych w pokonywaniu choroby. Raz w roku, podczas wybranego majowego tygodnia, przeprowadzamy w Internecie wielkie liczenie wszystkich tych, którzy chcieliby zamanifestować swoje wsparcie dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Pierwsze liczenie odbyło się w 2010 roku.

policzzrakiem

 

15 % Polaków w momencie zdiagnozowania u nich raka nie podejmuje leczenia. – To błąd! – przekonują ci, którzy walkę z chorobą wygrali. W ramach akcji „Policzmy się z rakiem” pacjenci, którzy pokonali nowotwór opowiadają o swoich doświadczeniach w Internecie.

 

Polacy panicznie boją się nowotworów i zamiast z nimi walczyć, ze strachu poddają się na starcie – uważają organizatorzy akcji „ Policz się z rakiem”. Boimy się raka, bo jest chorobą masową i co roku w Polsce rozpoznaje się około 130 tys. nowych zachorowań. Leczenie jest długotrwałe i niekiedy okaleczające. Poza tym przez długie lata w Polsce skuteczność terapii była słaba. Ale to się zmienia – mówi onkolog dr Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu z Fundacji Ludzie dla Ludzi, pomysłodawca akcji. Śmiertelność maleje i jest to tendencja, którą trzeba utrzymać. Zwłaszcza, że do 2018 r. liczba chorych wzrośnie o 30%, ponieważ społeczeństwo się starzeje, a 80% nowotworów dotyczy osób po 50 roku życia – dodaje.

 

Organizatorzy akcji tłumaczą, że „Policzmy się” to pozytywna statystyka. Interesuje nas zdrowienie i walka z chorobą. Nie statystyki umieralności. Chcemy pokazać jak wielu jest Zwycięzców, ilu ludzi walczy i chce pomagać innym – przekonują. W USA udaje się wyleczyć nawet 70% chorych na nowotwory, u nas zaledwie 30%. To prawda, że poziom opieki zdrowotnej w USA jest wyższy. Ale wielokrotnie jest też tak, że Polacy nie korzystają z badań profilaktycznych. A nawet, kiedy ich organizm daje wyraźne sygnały, że coś jest z nim jest nie tak, nie idą do lekarza – mówi dr Godlewski.