Inauguracja „Dni Hospicjów w Wągrowcu

Z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, co dwa lata, muzyka   i głosy dochodzące z całego świata z różnych państw, łączą się w przestrzeni we wspólnym celu – zwrócenia uwagi współczesnego człowieka, na istnienie hospicjów i ich podopiecznych oraz zwiększenia świadomości i zrozumienia potrzeb – medycznych, społecznych i duchowych – osób terminalnie chorych oraz ich rodzin.

W Polsce tegoroczna XII Ogólnopolska Kampania Społeczna „Hospicjum to też Życie”, prowadzona jest pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach – pomóż osieroconym dzieciom”. Jej podstawowym narzędziem jest odwołanie się do pamięci zbiorowej znanych bajek, których bohaterami są dzieci pozbawione przynajmniej jednego rodzica. W Polsce, co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się sierotą! Najczęściej osierocone dziecko ze swoją żałobą pozostaje samo. I ta bajka nie zawsze kończy się dobrze. Dlatego tak ważna jest pomoc, okazana w sposób profesjonalny i na czas.

Uroczystej Mszy św. 18 października, inaugurującej wągrowiecką kampanię, przewodniczył prymas senior ks. Henryk Muszyński. Eucharystię sprawowaną w kościele św. Wojciecha koncelebrowali ks. senior prałat Andrzej Rygielski oraz proboszcz par. św. Wojciecha w Wągrowcu ks. Tomasz Kruszelnicki, który w imieniu wspólnoty parafialnej powitał księdza arcybiskupa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także dziekan dekanatu wągrowieckiego kan. ks. Piotr Kalinowski, lekarze, pielęgniarki i wolontariusze pracujący w hospicjum,  licznie przybyli parafianie oraz przedstawiciele lokalnych władz miejskich , gminnych i powiatowych.

W okolicznościowej homilii prymas senior przypomniał zasługi twórcy i budowniczego jedynego hospicjum w archidiecezji, księdza prał. Andrzeja Rygielskiego. Odniósł się również do problemu cierpienia chorego człowieka w nauce kościoła oraz człowieka cierpiącego nie tylko fizycznie ale duchowo i w samotności. Żaden człowiek, nawet bardzo cierpiący, nie będzie pragnął śmierci, gdy będzie czuł, że jest ktoś, kto kocha; ktoś, komu na nim zależy, ktoś bliski…, przypominając słowa twórczyni ruchu hospicyjnego, śp. Cicely Saunders, założycielki   Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, które są mottem Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu: „Liczysz się tylko Ty, ponieważ jesteś sobą Liczysz się do ostatniej chwili swego życia. I zrobimy wszystko,  żeby Ci pomóc nie tylko umrzeć w spokoju, lecz żyć aż do śmierci”. I dlatego tak ważne są takie ośrodki jak hospicja, w którym chorzy czują, że otoczeni są życzliwą obecnością nie tylko lekarza, pielęgniarek, ale także wolontariuszy, którzy poświęcają im swój czas.

Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Andrzej Rygielski w bardzo ciepłych słowach podziękował ks. prymasowi seniorowi za odprawioną Mszę św. i wygłoszoną okolicznościową homilię, ks. proboszczowi za czynne włączenie się w obchodzone „Dni Hospicjów”, ks. dziekanowi i wolontariuszom. Szczególne słowa podziękowania skierował do parafian, dzięki wsparciu których to wszystko mogło powstać. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia i zachęcał, byśmy taką wyobraźnię mieli, bowiem Bóg dla człowieka ma wiele dróg. Dla każdego, według jego możliwości, zdolności i potrzeby serca. Bóg wytycza drogę i zawsze na niej stawia drugiego człowieka. Nam pokazał drogę, która podejmuje zadanie, spotkania człowieka w jego trudnej godzinie życia. Społeczeństwo Wągrowca miało i ma tą wyobraźnie, czego dowodem jest Wasza obecność tu w kościele oraz hospicjum.

Natomiast w sobotę 17 października, spotkaliśmy się w sali Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, gdzie wysłuchaliśmy wykładu Prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran dr. hab. n. med Macieja Sopaty z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Palium, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na temat: „Postępy w leczeniu ran przewlekłych i odleżyn”.

Na wniosek Stowarzyszenia Zarząd Powiatu Wągrowieckiego przyznał dr. Januszowi Kiszce, wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego.

W koncercie piosenki biesiadnej, który był podziękowaniem dla wszystkich ludzi wielkiego serca, dzięki którym życie pacjentów hospicjum choć przez chwilę staje się jaśniejsze, wystąpiła skocka kapela „Kowole”. Tym spotkaniem, nasze stowarzyszenie przyłącza się do międzynarodowej akcji Głosy dla Hospicjów.

>>Zapraszamy do GALERII<<