Dzień wolontariusza

Odbyły się uroczyste obchody „Dnia Wolontariusza” połączone z jubileuszem 10-lecia Szkolnego Koła Wolontariatu „CORCULUM”, które pod kierownictwem mgr Urszuli Francuziak oraz mgr Agnieszki Szymaniak, od początku swojej działalności wspiera Hospicjum Miłosiernego Samarytanina. Z tej okazji, obejrzeliśmy wspaniałą prezentację multimedialną z 10 –lecia SKW, przygotowaną prze Macieja Gębiaka oraz specjalny program w wykonaniu młodzieży z miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk. dr. Stanisława Kulińskiego, który poprowadzili z właściwą sobie swadą Jakub Rączkowiak i Damian Purczyński.

 

Otwarcia uroczystości, która odbyła się 12 grudnia w Miejskim Domu Kultury, dokonał prezes Stowarzyszenia im. Jerzego Niwarda Musolffa ks. Prałat Andrzej Rygielski, który w ciepłych słowach podsumował działania młodych wolontariuszy i ich nauczycieli na rzecz  Hospicjum Miłosiernego Samarytanina i osób potrzebujących pomocy. Jak mówił, jest to dzień podziękowania wszystkim, którzy swoją ofiarnością i dobrowolną pracą pomagają potrzebującym. Dziękujemy wszystkim, którzy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem wspomagają chorych, samotnych, ubogich i najmłodszych – powiedział. Wskazał również, że ta bezinteresowna działalność młodych ludzi świadczy o ich wielkiej wrażliwości i pokładach dobroci w nich drzemiących, które dzięki wspaniałych nauczycielach, zostają wydobyte na światło dzienne. Na zakończenie ks. Rygielski życzył wszystkim, aby zawsze mieli otwarte serce oraz byli dobrymi, bo ten jest dobry, kto chce być dobry.

 

Z życzeniami przybyli także starosta wągrowiecki Michał Piechocki, Wiceburmistrz Wągrowca Grzegorz Kamiński, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Irena Woźniak, przedstawiciele Komendanta Powiatowego Policji, Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Janusza Korczaka oraz Stowarzyszenie im. ks. J.N. Musolffa. Wszyscy, którzy składali gratulacje członkom i opiekunom „Corculum” podkreślali głęboki, humanistyczny wymiar ich działalności, a także fakt, że zaangażowanie w prace „Corculum” uczy młodzież wrażliwości, wyrozumiałości, otwartości na potrzeby i cierpienia drugiego człowieka.

 

Podczas uroczystości podziękowano i wyróżniono za całokształt następujących wolontariuszy: Patrycję Borakiewicz, Monikę Piotrowicz, Katarzynę Wrzesińską, Mateusza Kubisza Agnieszkę Kolińską, Dominikę Jakubowską Annę Losse, Jakuba Rączkowiaka, Szymona Glapę, Natalię Buczkowską, Szymona Rolewskiego, Elizę Dychę, Mateusza Kaczmarka i Meggi Głowacki.

 

Podziękowano osobom prywatnym, wspierającym od samego początku działalność wolontariatu: Stanisławowi Kuliberdzie, Annie Olender, Monice Kaczkowskiej, Kindze Wójcik, Annie Soroka, ks. Marcinowi Maciejewskiemu oraz dyrekcji szkoły, paniom: Beacie Dobrochowskiej – Byczyńskiej, Lucynie Żerkowskiej – Chełminiak i Aleksandrze Wasiak. Podziękowania otrzymali również honorowi krwiodawcy na rzecz hospicjum, pod opieką ks. Marcina Maciejewskiego.

 

Spotkanie ubogaciła część artystyczna w wykonaniu zespołu „The Riddle” w składzie: Joanna Zwierzykowska, Adrianna Janiszewska, Marcin Kaczmarek, Natalia Rutkowska, Julita Maichrzak, Adrian Sajewski; grupy taneczno – gimnastycznej „Move” pod opieką pani Katarzyny Koźlarek, w składzie: Patrycja Maciejewska, Marta Starosta, Danuta Wiszniewska, Karolina Szulc, Magdalena Dziuba, Ida Pachowicz, Karolina Liske, Kinga Wiśniewska, Patrycja Antonowicz, Katarzyna Wrzesińska, Lidia Owczarzak, Aleksandra Bierła. W partiach solowych wystąpili: Eliza Dycha, Dawid Rożak oraz Meggi Głowacki i Mateusz Kaczmarek, W trakcie koncertu prowadzona była aukcja charytatywna na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Równocześnie trwał kiermasz i sprzedaż kartek, ozdób świątecznych oraz wypieków wykonanych przez uczniów i ich rodziców.

 

W akcję pomocy na rzecz wągrowieckiego hospicjum zaangażowały się szkoły z powiatu wągrowieckiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk dr Stanisława Kulińskiego w Wągrowcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa w Jabłkowie punkt filialny Lechlin, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie, Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku, Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu, Zespół Szkół w Wieleniu z Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego oraz Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Parkowie z powiatu obornickiego.

 

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, a następnie  raczyliśmy sie jubileuszowym tortem i innymi wspaniałami słodkościami, które przygotowała młodzież i ich rodzice.

 

Drodzy Wolontariusze!

Jesteście wyjątkowymi ludźmi! W nawale codziennych spraw znajdujecie motywację do realizacji pięknej inicjatywy, jaką jest pomoc drugiemu Człowiekowi. Poświęcając swój wolny czas, dajecie potrzebującym cząstkę samego siebie, a to jest największy dar, który można ofiarować innemu człowiekowi, bowiem jak mówił bł. Jan Paweł II : „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu”. W ten szczególny sposób przyczyniacie się „do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami, jesteście głosem wołającym o pomoc dla tych, którzy sami nie są w stanie jej domagać się”. Jesteście wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla innych. Wszelkie działania, mające na celu szerzenie idei opieki paliatywnej sprawiają, że otwierają się nasze serca, a działania nabierają nowego, świeżego znaczenia, wzmacniając nas wszystkich i porywając do czynienia rzeczy dobrych i pięknych w codziennym życiu.

 

Dziękujemy w imieniu chorych, potrzebujących czasu i opieki, a także dachu nad głową, miejsca gdzie człowiek terminalnie chory może godnie i spokojnie dojść do kresu swoich dni. Dziękujemy, że pomagacie nam pomagać.

 

Dziękujemy wolontariuszom – obecnym uczniom szkoły i wolontariuszom – absolwentom.

Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom SKW„Corculum” i wszystkim, którzy je wspierają.

Dziękujemy władzom powiatu wągrowieckiego miasta Wągrowca oraz instytucjom i organizacjom, z którymi współpracujemy.

 

dw2 dw3

 

 

 

 

 

 

 

dw4 dzienwolonatiusza