55. rocznica sakramentu kapłaństwa ks. prałata Andrzeja Rygielskiego

„Będąc wolnym wobec wszystkich,

stałem się jednak sługą wszystkich,

aby pozyskać jak najwięcej dusz.”

W sobotę 6 czerwca, podczas uroczystej Eucharystii w kościele pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, 55-lecie święceń kapłańskich obchodził ksiądz senior prałat Andrzej Rygielski, twórca parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu – jej pierwszy, wieloletni proboszcz (1981-2015), budowniczy kościoła św. Wojciecha wraz z obiektami towarzyszącymi.

55 lat temu, Jezus Chrystus uczynił księdza Andrzeja rybakiem serc ludzkich i od tamtego dnia, a dokładnie od 5 czerwca 1965 roku ten wybrany i powołany do służby Bogu i ludziom, szmaragdowy Jubilat, ks. prałat Andrzej Rygielski wypełnia swoją obietnicę.

W uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył Jubilat, uczestniczyło wielu księży dekanatu wraz z ks. dziekanem, obecnym proboszczem parafii św. Wojciecha kan. Tomaszem Kruszelnickim oraz ks. biskup senior Bogdan Wojtuś, który wygłosił okolicznościową homilię.

Licznie zgromadzeni parafianie, przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy, powiatu, stowarzyszeń i organizacji działających przy parafii, przyjaciele, oraz mieszkańcy, którzy w tym ważnym dniu chcieli towarzyszyć księdzu prałatowi w modlitwie, dziękowali Bogu za dar powołania oraz za lata posługi kapłańskiej. Jubileusz 55-lecia kapłaństwa to szczególna chwila w życiu parafii. To chwila szczególnej modlitwy w intencji Jubilata, okazja do wyrażenia podziękowań, złożenia gratulacji i życzeń, których nie było końca.

Ksiądz proboszcz Tomasz Kruszelnicki złożył życzenia i odczytał list gratulacyjny skierowany do jubilata przez Delegata Ojca Świętego ds. nuncjatur Stolicy Apostolskiej – J.E. ks. abp. Jana Pawłowskiego oraz Błogosławieństwo Papieskie.

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 25-lecie konsekracji kościoła, w uznaniu wieloletniej pracy Na rzecz tutejszej parafii, Metropolita Gnieźnieński Ksiądz Prymas Wojciech Polak przyznał trzy medale „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej”.
Odznaczenia wraz z pamiątkowymi dyplomami w imieniu Księdza Prymasa, wręczył ks. bp senior Bogdan Wojtuś.  Uhonorowane zostały: Mirosława Cichy – za 25 lat pracy w kancelarii parafialnej, Marianna Szpis – zelatorka Żywego Różańca, za promocję życia duchowego w parafii oraz Jan Cytlak – za 34-letnią pracę organisty w parafii.

Na koniec głos zabrał sam Jubilat, który przede wszystkim Bogu wyraził wdzięczność, za dar życia i 55 lat kapłaństwa. Ze wzruszeniem mówił o nieżyjących rodzicach, których w dzieciństwie i trudach pracy kapłańskiej zastępowała mu starsza siostra i brat. Ksiądz Jubilat w bardzo ciepłych słowach podziękował parafianom za pomoc w budowie świątyń, hospicjum i noclegowni i za ciągłe wsparcie modlitewne. Zwracając się do Księdza Proboszcza podziękował za okazywane wsparcie i pomoc. Szczególne słowa podziękowań skierował do ludzi dobrej woli, którzy pochylają się nad człowiekiem chorym, cierpiącym czy potrzebującym. Ksiądz Prałat stwierdził, że ten jubileusz to czas głębszych refleksji, podsumowań i rozliczenia z samym sobą.

Uroczystość uświetnił Wągrowiecki Chór Kameralny pod batutą pana Andrzeja Kaliskiego.

Ksiądz Rygielski to oddany kapłan, zasłużony i aktywny społecznik, który swoją pracą starał się zarażać innych. Wysiłek włożony w pomoc najbardziej potrzebującym przyniósł wspaniałe efekty. Potwierdzają to także liczne nagrody, podziękowania i wyróżnienia, które otrzymał. Jedno jest pewne ks. prałat Andrzej Rygielski pozostawił po swojej pracy trwałe „pomniki” swojej dobroczynnej działalności.  Jako wikariusz pełnił posługę kapłańską w parafiach w Toruniu, Strzelnie i w Bydgoszczy. Posługę kapłańską w wągrowieckiej parafii ksiądz Rygielski rozpoczął w 1981 roku. Po okresie pełnienia funkcji rządcy erygowanej parafii został proboszczem. W okresie jego probostwa powstał w Wągrowcu nie tylko kościół pw. św. Wojciecha i kościół w Kobylcu, ale także noclegownia dla bezdomnych, jadłodajnia dla ubogich i Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, w którym osoby nieuleczalnie chore z godnością mogą spędzić ostatnie dni swojego życia.

Na koniec Eucharystii parafianie otrzymali od Jubilata okolicznościowe obrazki.

Po Mszy św. zaproszeni goście – księża, przyjaciele Jubilata spotkali się na wspólnym  obiedzie.

>>Zapraszamy do galerii<<