20 lat Stowarzyszenia. 15 lat Hospicjum

20 – lecie Stowarzyszenia im. ks. J. N. Musolffa i 15 – lat Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

Tylko życie  poświęcone innym,

Warte jest przeżycia”

(Albert Einstein)

Tak oto niespostrzeżenie nastał dzień jubileuszu piętnastolecia działalności Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu i dwudziestolecia Stowarzyszenia im. ks. J.N. Musolffa. Jest to dzień ze wszech miar symboliczny, szczególny, w wielu wymiarach, zarówno w wymiarze osobistym, ludzi związanych od początku z hospicjum, ba wręcz je tworzących, ale również w wymiarze społecznym i praktycznym, związanym z codzienną potrzebą niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dla historii 15 lat to niedużo, jednak w sytuacji nieuleczalnie chorych to bardzo wiele, to więcej niż cała historia.

W sobotę 6 lipca odbyły się uroczyste obchody 20-lecia Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa oraz 15-lecia istnienia naszego Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

Obchody zainaugurowała odprawiona w kościele pw. św. Wojciecha w Wągrowcu,  uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Abp Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski. Uczestniczyli: ks. abp senior Henryk Józef Muszyński, liczne grono duchownych, władze samorządowe, pracownicy hospicjum i stowarzyszenia, wolontariusze oraz mieszkańcy Wągrowca.

W wygłoszonej w homilii Prymas podkreślił, że wszyscy zaangażowani i wspierający hospicyjne dzieło dają niezmiennie świadectwo Ewangelii miłości pośród chorych i cierpiących „Cierpienie samo w sobie nie jest wartością, ale jest rzeczywistością, której przeżywania musimy się uczyć i w której winniśmy się wspomagać. Pochylając się nad ludźmi chorymi i cierpiącymi, a raczej towarzysząc im w ten sposób w ostatnim etapie ziemskiego życia, pozwalacie im przyjąć, a niekiedy może i nawet zaakceptować tę trudną rzeczywistość z ufnością i nadzieją, wnosząc przy tym miłość Boga i bliźniego również w cierpienie” – mówił arcybiskup gnieźnieński.

Po Mszy św. rozpoczęły się rocznicowe obchody. W ich ramach w Miejskim Domu Kultury odbyła się prowadzona przez Leszka Łukomskiego konferencja, poświęcona tematyce hospicyjnej. Podczas której historię i działalność stowarzyszenia oraz hospicjum przypomniał ks. prałat Andrzej Rygielski – założyciel, pomysłodawca i prezes Zarządu Stowarzyszenia im. ks. J. N Musolffa. Prof. zw. dr hab. med. Jacek Łuczak z Hospicjum Palium omówił „Nowe wyzwania w opiece paliatywnej”, a prof. dr hab. med. Wojciech Leppert – Wojewódzki Konsultant Medycyny Paliatywnej przedstawił perspektywy rozwoju opieki paliatywnej. Natomiast dr hab. med. Szczepan Cofta – dyrektor Szpitala Klinicznego „Przemienienia Pańskiego” UM w Poznaniu opowiedział o dylematach w rozwoju opieki medycznej, a ks. Ryszard Mikołajczak założyciel domowego Hospicjum św. Jana Kantego w Poznaniu omówił temat „Hospicjum misją kościoła”.

Podziękowano także i uhonorowano zasłużonych i pracujących w różny sposób  na rzecz Ośrodka Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Medal „Zasłużony dla archidiecezji gnieźnieńskiej” z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, otrzymali: mgr Grażyna Torzewska, mgr Ewelina Przybylska, lek. Iwona Barbara Hulbicz – Krysińska oraz Jarosław Kaniewski. Wręczono także Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego, które otrzymali: dr Hanna Janina  Hendiger – Woźniak, Stanisława Wegner, Monika Sierschuła, Anna Folborska, Dorota Baczyńska oraz Beata Lewandowska. Ks. prałat Andrzej Rygielski został wyróżniony Statuetką Samarytanina nr 1.

Konferencję, swoimi występami uświetnili młodzi artyści związani z Zespołem Szkół nr 2 w Wągrowcu: Weronika Pałuka – uczennica II klasy LO oraz Daniel Eitner (ENTER), absolwent LO.

W godzinach wieczornych w wągrowieckim amfiteatrze odbył się „Koncert z uśmiechem” w wykonaniu Orkiestry im. Johanna Straussa z Bydgoszczy i zaproszonych solistów. Koncert prowadzili: Emilia Czekała oraz Leszek Łukomski.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Prymas Polski – abp Wojciech Polak Metropolita Gnieźnieński, Wojewoda Wielkopolski – Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Wągrowiecki – Tomasz Kranc, Burmistrz Wągrowca – Jarosław Berendt, Wójt Gminy Wągrowiec – Przemysław Majchrzak.

Patronat medialny: Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Poznań SA, Tygodnik Wągrowiecki, Głos Wągrowiecki, Wasze Radio FM, Portal WRC.

>>Zapraszamy do galerii<<