Tegoroczna edycja „Pól Nadziei” miała inaugurację 4 października 2019 i będzie trwać do czerwca 2020.
Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum.
Cebulki tych kwiatów przypominają nam, że obok nas istnieją ludzie, którzy czekają na naszą pamięć i nadzieję, tak jak z nadzieją czekamy na zakwitnięcie tych kwiatów na wiosnę. Promując profilaktykę zdrowotną nie można jednak zapominać o chorych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia i niesienia nadziei.
W swoim wystąpieniu do młodzieży oraz przybyłych gości, ks. prałat Andrzej Rygielski powiedział między innymi, że najważniejsze dla ludzi terminalnie chorych i cierpiących u kresu życia, którym brakuje często nadziei, jest spotkanie wolontariuszy, niosących ciepłe słowo i uśmiech. Wasza obecność tutaj, wskazuje, że wszyscy jesteśmy nośnikami nadziei.