Pola Nadziei 2016/2017 r. – podsumowanie

Podsumowanie przebiegu akcji  „Pola Nadziei” – 2016/2017

 

To już dziewiąta edycja kampanii „Pola Nadziei”, prowadzona przez Stowarzyszenie im. ks. J.N. Musolffa w naszym regionie, która trwała od 7 października 2016 r. do 25 września 2017 r. Kwesty przeprowadzone były na ulicach miast i wsi, przy kościołach oraz marketach na terenie powiatów: wągrowieckiego, obornickiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Tradycyjnie było jesienne  rozprowadzanie i sadzenie żonkilowych cebulek – 2000 szt., a kiedy wiosną wyrosły z nich kwiaty – odbywały się żonkilowe kwesty, podczas których rozdano 1400 żonkilowych kwiatów i pamiątek. W akcji (jesień – wiosna) uczestniczyło 160 wolontariuszy,  nauczyciele oraz wielu rodziców. Koszty realizacji akcji po stronie Stowarzyszenia to 1.170,00 zł. W minionej kampanii uczestniczyło 10 szkół, które w sumie zebrały:  16 338,31 zł. 

Szkoły biorące udział:

  1. Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu
  2. ZSP nr 2 w Wągrowcu
  3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie
  4. Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu
  5. Zespół Szkół Damasławek
  6. Zespół Szkół w Wieleniu
  7. Gimnazjum nr 1 Skoki
  8. Szkoła Podstawowa w Jabłkowie Filia Lechlin
  9. Szkoła Podstawowa Popowo Kościelne
  10. Bursa Szkolna nr 1 w Wągrowcu,

Zbierano głównie przed kościołami, na terenie miast i wsi, w punktach usługowo-handlowych. Wręczano przechodniom kwiaty żonkili lub żonkila z origami bądź bibuły, wykonanego przez uczniów z wspierających nas szkół (Nie wszystkie posadzone jesienią żonkile zakwitły, jednak na taką ewentualność również szkoły były przygotowane).

Ważnym elementem akcji „Pola Nadziei” jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych, cierpiących i umierających. Dokonywało się to między innymi poprzez zajęcia edukacyjne w szkołach biorących udział w kampanii. Udział w  tej kampanii uczy młode pokolenie, że niesienie pomocy innym, jest nie tylko powinnością, ale i radością, że można pomagać chorym w różny sposób, nie tylko będąc przy ich łóżkach. Hospicjum uczy jak dawać i zachować nadzieję, propagując hasło: „Hospicjum to też życie, choć kruche i obolałe, to ważne do końca.”

Żonkile – kwiaty nadziei, mają zachęcać nas do zagospodarowania w naszych sercach przestrzeni, w której jak żonkile kwitnąć będzie miłość i nadzieja dla drugiego człowieka, bowiem „w każdym człowieku tkwi dobro i mądrość, należy je tylko umieć wyszukać” (św. Jan Paweł II). Dostrzegamy, że ciepłe uczucia dla chorych i ich opiekunów goszczą w wielu ludzkich sercach i wierzymy, że delikatny żonkil stanie się nie tylko symbolem choroby nowotworowej, ale silnym symbolem miłości.

 Stowarzyszenie im. ks. J.N. Musolffa wyraża szczere podziękowania wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem, własnymi inicjatywami i wrażliwością serca, włączali się w tę szlachetną akcje. W pozyskiwanie środków na opiekę hospicyjną, która poprawia warunki chorym, a swoją postawą zachęcali innych do współpracy i starali się stworzyć wspólnotę dla dobra człowieka oczekującego pomocy. Dziękujemy za zrozumienie, jak potrzebnym miejscem jest Hospicjum, bowiem w dużym stopniu to od nas wszystkich zależy, jakie ono będzie. Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na potrzeby chorych w Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

 

Dziękujemy za Wasze wielkie i otwarte serca.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku

Zarząd Stowarzyszenia im. ks. J.N. Musolffa w Wągrowcu