Pokochaj smoka, czyli o umieraniu dzieci cz. 2

Fragmenty pochodzą z nowej książki Andrzeja Wilowskiego pt. „Weź, pokochaj smoka. Rzecz o umieraniu dzieci”.

Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2004

Tekst opracowała redakcja portalu: www.hospicja.pl

Wolontariusze

W hospicjach dla dzieci spotkałem najwięcej ludzi, od których można się uczyć czynienia miłości, skromnie nazwanego przez dr Annę Jakrzewską-Sawińską pomaganiem. Stopniowo docierało do mnie, że ogniwem, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie pomoc umierającym dzieciom i ich rodzinom, są wolontariusze. Podczas gdy lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy hospicjów dostają za swoją pracę pieniądze, wolontariusze dają swój czas za darmo. Ale od wielu z nich słyszałem, że bezinteresowność nie jest najtrafniejszym słowem. Podkreślali, że otrzymują coś w zamian, choć nie zawsze można to coś wyczerpująco nazwać i opisać.

EWELINA:

Paweł czuje się już naprawdę źle. Wiem, że czeka mnie żałoba, że muszę być na to gotowa, że ktoś bliski odejdzie. To jest niesamowite, dlatego że jeszcze nigdy nie żegnałam nikogo tak bliskiego, nawet ze swojej rodziny. Jeszcze nigdy nie byłam na pogrzebie kogoś tak bliskiego jak on. Niby nie jestem z nim związana pokrewieństwem… To jest po prostu ktoś obcy, a jednocześnie tak bliski, że trudno to sobie wyobrazić.

Przykład Eweliny od “Małego Księcia”, Krzysztofa Karlika z Poznania i zastępów wolontariuszy uzmysławia dotkliwy brak w formacji wielu chrześcijan, nawet tych, którzy od dziecka wzrastali w polskich ruchach katolickich. Wielu hołduje bowiem dozgonnej formacji, czyli do grobowej deski bije pianę swojego wzrostu duchowego. Nabożne zajmowanie się wyłącznie sobą urasta do rangi cnoty, a moment “pójścia w świat” odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość. W hospicjach dla dzieci zobaczyłem natomiast ludzi zdolnych do przekuwania pięknych słów w czyny, ludzi, którzy zrozumieli Ewangelię i żyją nią na co dzień. Ludzi, którzy przekroczyli próg chrześcijańskiego przedszkola i ruszyli odważnie w świat. Na szczęście jest ich wielu.

KRZYSZTOF:

To chyba dzieciaki z mojej drużyny zmobilizowały mnie do działania. To są młodzi ludzie, którzy chcą coś robić. Chcą nie tylko litować się oglądając programy telewizyjne, ale aktywnie pomagać. A ja musiałem to tylko poprowadzić od strony organizacyjnej.  

Wodniacy z Poznania zbierają pieniądze na potrzeby hospicjum podczas różnych akcji i imprez charytatywnych. Dają nie tylko swój czas, ale i serce. Dzięki temu etatowi pracownicy mogą więcej czasu poświęcić na profesjonalną pomoc medyczną, psychologiczną, organizacyjną. I może dlatego wiedzą, jak cenny jest wolontariusz. Nie znaczy to oczywiście, że pracownicy etatowi nie przyjaźnią się z pacjentami, nie płaczą i nie tęsknią. Zresztą większość z nich sama była kiedyś wolontariuszami. Dr Anna Jakrzewska-Sawińska pomagała Matce Teresie w Indiach, o. Filip Buczyński pracował w lubelskiej Klinice Hematologii Dziecięcej, dr Tomasz Dangel pojechał do Armenii po trzęsieniu ziemi w 1988 roku. Wolontariuszami byli: dr Jolanta Markowska, o. Tomasz Czaja, dr Marek Karwacki. Dr Zbigniew Bohdan od lat pracuje jako wolontariusz w gdańskim Hospicjum Pallotinum.

Za rękę

 Jeśli świat porównać do labiryntu pełnego ślepych korytarzy stereotypów, uprzedzeń i lęku oraz plejady bożków i fałszywych świątyń, to hospicja dla dzieci mogą być nicią wskazującą drogę do skarbu. Podczas wędrówki “wzdłuż nici” coraz wyraźniej jawiła się prawda, że człowiek nie został stworzony do samotności. Szczęścia nie da pełny portfel i wypchany łakociami wózek w supermarkecie. Ani władza, ani zdrowie nie mogą dać poczucia spełnienia. Moc uszczęśliwienia człowieka ma tylko drugi człowiek. To on może zostawić umierającego brata na pastwę telewizora, ale może też stać się dla niego zwiastunem Dobrej Nowiny. Może zabić nadzieję i może dać życie.

To, że samotność zabija, a drugi człowiek ma moc przywrócić nadzieję, najlepiej widać w hospicjach dla dorosłych. Widziałem ludzi umierających w domu albo w hospicjum wśród kochających osób. Ale bywa, że nawet nowe więzi i obecność lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy nie jest w stanie zagoić ropiejących ran braku miłości. Widziałem wiele twarzy wołających o nią na łożu śmierci. Błagających o dotyk, obecność drugiego człowieka. Widziałem też takich, którzy umierali w całkowitej samotności. Na ulicy, w szpitalu, przy włączonym telewizorze. Odrzuceni na bok jak zużyte zapałki. Aż strach pomyśleć, co czuje i myśli taki człowiek.

A jeśli w takiej sytuacji znajdzie się dziecko? A bywa i tak. Nie każdy ma przecież bliskich i nie wszyscy rodzice potrafią sobie na tyle poradzić z sobą, żeby być dla dziecka wsparciem i przewodnikiem. Na szczęście w hospicjach zawsze znajdą się tacy, którzy przytulą, odpędzą strachy i pomogą przejść na drugą stronę.

BARBARA:

Dzieci powinny odchodzić w domu wśród tych, którzy ich najbardziej kochają, w uścisku miłości swoich rodziców. A jeśli jest to niemożliwe, to przynajmniej przytuleni przez nas, którzy tak bardzo ich kochamy.

Tak było z Klaudią. Na początku prawie nie umiała mówić ani chodzić. Podczas pobytu tutaj zabierałyśmy ją na zakupy i wycieczki, razem podziwiałyśmy kwiaty i trawę, razem marzyłyśmy. Dla niej to była nowość. To był też czas miłości. Krótkie, ale bardzo intensywne pół roku. Jestem pewna, że ani jedna minuta życia tego dziecka nie została zmarnowana. Klaudia wiele się nauczyła. Pod koniec recytowała wiersze, nauczyła się myślenia i samodzielności. Nauczyła się wyrażać miłość.

Przykład Klaudii świadczy o tym, że ból może nie tylko boleć, ale być też okazją do rozwoju, cierpienie może otworzyć nowe perspektywy szczęścia i spełnienia, a cała sytuacja związana z umieraniem może się okazać początkiem tworzenia. Krótko mówiąc, w umieraniu można dostrzec oznaki budzącego się życia.

Wydaje mi się, że paradoksalnie śladów lęku przed unicestwieniem i umieraniem można doszukać się w narodzinach. Kiedy przychodziły na świat nasze dzieci, odczuwaliśmy z żoną pewną obawę, czy malcy urodzą się cali i zdrowi. I właśnie wtedy ważna była dla nas życzliwa obecność personelu szpitala. Ich profesjonalizm z jednej strony, a uśmiech i dowcip z drugiej stanowiły mocne oparcie. Ale najistotniejsza chyba była obecność. Doznane wtedy dobro w istocie nie różniło się od tego, które pulsuje w hospicjach dla dzieci.

HELENA:

Pamiętam, jak umierał Bartek. Dzień wcześniej prosił wszystkie mamy, które były akurat na oddziale, żeby przyszły do niego. Domyślałam się, że brakowało mu rodziny i chciał mieć jak najwięcej osób koło siebie. Nic nie mówił, był jak niemy słuchacz. Ale wiem, że nie chciał być sam w tych ostatnich godzinach.

Córka Heleny Piotrowicz chciała umierać w domu. Ona też nie była sama. Jej mama wiedziała, czego potrzeba dziecku najbardziej, szczególnie w tak ważnym momencie jak umieranie.

HELENA:

Byłam przy śmierci mojej mamy i męża i wiem, że każdy – obojętnie czy dziecko, czy dorosły – potrzebuje wtedy obecności swoich najbliższych. Mąż odchodził w szpitalu i miał obok siebie tylko mnie. Natomiast moja mama umierała w domu i bardzo się cieszyła, że mogliśmy ją dotknąć, że byliśmy przy niej. Tak też było z Magdą. Jeśli w pokoju nie było mnie albo którejś z czterech pozostałych córek, to natychmiast się niepokoiła. Bez przerwy sprawdzała, czy jesteśmy wszystkie. Dlatego mówiłam jej na przykład, że Marysia i Kasia poszły się przespać, a ja z Elą jestem przy niej. Wtedy uspokajała się i zasypiała. Ale w chwilach, kiedy czuła się bardzo źle, prosiła: “Przyjdźcie wszystkie do mnie, trzymajcie mnie za ręce i ja was będę trzymać, tak żebyśmy były razem”. Czasem prosiła nawet, żebyśmy położyły się koło niej na łóżku.

Nad Mysłowicami powoli zachodzi wiosenne słońce. My spieszymy się do Katowic na spotkanie z bohaterką kolejnego reportażu, siostrą Anną Bałchan. Opowieść Heleny i Marii na tyle nas jednak wciągnęła, że zapomnieliśmy o słońcu i napiętym harmonogramie. Niepostrzeżenie ustał pęd, świat przestał na chwilę wirować i wydawać natarczywe, nieskładne dźwięki. Dwie kobiety, które kilka godzin wcześniej pożegnały jedną z najbliższych osób, były jakoś czarujące, urzekające. Nie spodziewałem się takiego spokoju i pałających oczu.

W głosie Heleny i Marii dostrzegłem zachwyt, kiedy mówiły o tym, jak dużo uczynili dla Magdy i całej rodziny ludzie z hospicjum. Ale to przecież nie pomoc medyczna wzbudziła tak wielką wdzięczność i serdeczność. Uczyniła to prosta obecność lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. Obecność, której na imię miłość. Te same emocje skryły się pod spokojnym głosem Joli Łopuszańskiej w Lublinie. Jej oczy mówiły, że najlepszym lekarstwem na śmierć i umieranie jest obecność drugiego człowieka. Tak jakby z nim przychodził sam wszechpotężny Bóg. Zrozumiałem to dopiero po jakimś czasie, ale wciąż mam przed swoimi jej oczy, pełne wyrazu i zachwytu. Gdyby nawet nic nie powiedziała, to z tych oczu i tak dałoby się wyczytać, że obecność drugiego człowieka potrafi zdziałać cuda. I to nie tylko w stosunku do umierającego dziecka, ale całej rodziny.

JOLA Ł:

W lipcu 1998 roku, kiedy umierał mój najstarszy syn Gabriel, nie wiedzieliśmy jeszcze o hospicjum. Wtedy pomoc była potrzebna nie tyle mnie, co moim dzieciom. I we wrześniu pojawili się oni. Zrobiło się zamieszanie wokół chłopców. To było dobre, bo Piotruś i Włodek nie myśleli o tym, że stracili brata. Dziesięć miesięcy temu był drugi bardzo ciężki moment – zmarł Piotruś. Wtedy znów nie chodziło o mnie i męża, ale o Włodzia, który bardzo zżył się z Piotrusiem. I nagle został sam. My dorośli byliśmy pogrążeni, ale on był w najgorszej sytuacji – miał dwóch braci i obydwóch stracił. I w tym bardzo ciężkim momencie znów bardzo pomogło hospicjum. Przy śmierci Piotrusia był ojciec Filip. A potem często przyjeżdżali pogadać, pożartować, bawili się z Włodkiem. Chyba dzięki temu jest teraz bardziej spokojny i rozluźniony. Dzięki temu, że nie jesteśmy sami. Obcy ludzie uciekają, nie chcą, boją się. A ci z hospicjum są i mogę na nich liczyć w każdej chwili.

Doskonali lekarze i perfekcyjne pielęgniarki nie zdziałają wiele, jeśli poprzestaną na leczeniu ciała i walce ze śmiercią. Jeśli widzą tylko odrażającą skórę smoka, a nie potrafią dotrzeć do jego serca. Nie potrafią, nie chcą lub brak im czasu.

Założyciele hospicjów wiedzą, że kluczem do sukcesu jest przezwyciężenie samotności i strachu. Dlatego od początku tak bardzo cenią pracę wolontariuszy. I tym właśnie współczesny szpital różni się od hospicjum, że w tym ostatnim bodaj najważniejszym lekiem jest drugi człowiek – jego czas, uśmiech, serce.

 

Kochany smok, czyli “nie taki diabeł straszny”
Uśmiech przede wszystkim

Spotkania, nowe fakty i odkrycia dokonywane w kolejnych hospicjach układały się w spójną całość. Ostatni element dołożył Krzysztof Karlik: “Ludzie nie potrzebują wiele, wystarczy ich kochać”. To właśnie w Poznaniu lepiej zrozumiałem, że miłość jest często prostą, zwykłą obecnością. Bez fajerwerków, bez ochów i achów. Bez gadania, rozczulania się i martwienia.

W tym świetle wiele wcześniejszych spotkań nabrało nowego wyrazu.

FILIP:

Hospicjum jest promocją życia, a nie kultywowaniem śmierci. Śmierć traktujemy jako część życia i dlatego o niej nie zapominamy. Jest to dla nas normalne i dzięki temu rozmawiamy z dziećmi i ich rodzinami na najróżniejsze tematy, również o życiu i śmierci. Ale zwykle jest to rozmowa o sprawach bytowych i zwykłych codziennych potrzebach, czyli o samym życiu. Nie jest to kondukt pogrzebowy, który przyjeżdża do domu dziecka. Najczęściej jest dużo zabawy i śmiechu. Bo dziecko zwykle chce się bawić, chce, żeby mu poświęcić czas. Nasi pracownicy są pogodni i radośni, ale czasem razem płaczemy. Bo jest czas płakania i czas radości.

Kamera terkocze przy drzwiach, a ojciec Filip siedzi pod krzyżem. I on, i Znak są tak kadrowani i oświetleni, jakby stanowili jedno. Mam wrażenie, że Chrystus nachylony nad ojcem Filipem szepcze mu coś do ucha. Może cytuje Koheleta – jest czas umierania i czas rodzenia, czas smutku i czas radości (por. Koh 3,1-8). Jest śmiech, żart i pogodny nastrój, ale i płacz zaprawiony smutkiem. Wystarczy jednak pobyć trochę w hospicjum dla dzieci, żeby zrozumieć, że nawet płacz nie jest przetrącony rozpaczą, nie wydobywa się z pustki i bezsensu.

To obecność drugiego człowieka rozpogadza smutne i przerażone twarze. A nawet przywołuje uśmiech, który jak papierek lakmusowy pokazuje stan ducha. Przymrużone oko, żart, czasem wybuch śmiechu nieomylnie świadczą o tym, że mamy do czynienia z hospicjum dziecięcym. To prawda, że przed dzieckiem, jego bliskimi i przyjaciółmi stoi trudne wyzwanie. Nieraz piekielnie trudne. Ale łącząca ich więź sprawia, że paraliżująca moc strachu topnieje w oczach. Miejsce trwogi i przerażenia zajmuje ufny uśmiech, a czuły dotyk dłoni zamienia bezsensowną czeluść w mroczną co prawda i trudną, ale pełną nadziei drogę ku życiu.

DR KARWACKI:

Pamiętam takie dzieci, z którymi żartowaliśmy do ostatniej chwili. Najczęściej świadomie odchodzą dzieci z nowotworami. Z jednym z takich chłopców dowcipkowaliśmy prawie do końca. W pewnym momencie ten maluch był już zmęczony, bo nadchodził koniec. Ale on wciąż się śmiał.

Po którejś z takich relacji zastanawiałem się, gdzie jest więcej śmiechu i dowcipu – czy w hospicjach dziecięcych, czy na ulicy, w autobusie i w sklepie.

Z różnych powodów o żart i poczucie humoru trudniej może w hospicjach dla dorosłych, ale i tam wysoko się je ceni. Dobrze widać to w Mysłowicach, gdzie jeden korytarz łączy pokoje maluchów z częścią przeznaczoną dla dorosłych. W tym domu chce się wręcz przebywać, bo nie umieranie jest tu najważniejsze. Z każdego zakamarka wygląda prośba o uśmiech. Nie o wymuszony uśmiech “numer osiemnaście”, ale taki, który wyraża jakąś głębię, o czymś opowiada. Uśmiech, którym można się najeść do syta i napić, ogrzać się przy nim i wykurować. I takiego uśmiechu jest dużo. Nie tylko w Mysłowicach. Uśmiechają się pacjenci i ich bliscy, uśmiechają się urocze panie w białych fartuchach.

DR MARKOWSKA:

Człowiek umierający potrzebuje, żeby w jego otoczeniu byli ludzie zdrowi psychicznie, uśmiechnięci i wnoszący dobry humor, bez którego nie można tak naprawdę zajmować się człowiekiem ciężko chorym.

Dziecko ordynatorem

Atmosferze swobody, dobrego samopoczucia i życzliwości sprzyja zasada, że to dziecko jest najważniejszą osobą. To właśnie pacjent hospicjum dziecięcego decyduje zwykle o większości dotyczących go spraw. Nie lekarz, ksiądz, rodzice czy kto tam jeszcze. Dziecko.

BARBARA:

Dla całego zespołu bardzo ważne jest, że tutaj ordynatorem nie jest lekarz, pielęgniarka, wolontariusz czy terapeuta zajęciowy. Ordynatorem zawsze jest dziecko i to ono nas prowadzi. To ono nam dyktuje, jaką opieką powinniśmy je otoczyć.

W szpitalu było zwykle inaczej.

DR BOHDAN:

Tam decyzje podejmują lekarze. Kładź się, bo lekarz zlecił to i to. Nikt nie pyta, czy chcesz. W domu jest inaczej.

Pierwszym dzieckiem ordynatorem, o którym słyszałem, był Florek. Kiedy go wspominam, natychmiast staje mi przed oczyma ogromny plakat przyklejony nad wejściem do hospicjum w Mysłowicach. Patrzę w pamięci na ten plakat i zastanawiam się, czy można zaprzyjaźnić się z kimś, kto umarł. Polubiłem go, chociaż nie żyje już od kilku lat. Florka poznawałem stopniowo. Słyszałem o nim w Warszawie i Lublinie. “Przedstawił” mi go ojciec Filip w nowoczesnym i nieco przepastnym holu ogromnego płockiego biurowca. Przedstawiciele kilku hospicjów otrzymali wtedy z rąk prezesa Orlenu Andrzeja Modrzejewskiego koperty z pieniędzmi. Ojciec Filip niezwykle sugestywnie opowiadał o hospicjum, o ludziach i zdarzeniach. Zachęcał mnie wtedy do odwiedzenia Lublina i Mysłowic. W to drugie miejsce dotarłem równo rok później. Dopiero wtedy bliżej poznałem Florka, jego mamę i kilkoro przyjaciół.

DR MARKOWSKA:

Niesamowity, wesoły, wspaniały facet, który miał najbardziej nieprawdopodobne pomysły, które tuż przed śmiercią staraliśmy się równie nieprawdopodobnymi siłami zrealizować.

Stoimy przed wejściem do hospicjum i nagrywamy wypowiedź dr Markowskiej. Zadumany Florek patrzy na nas z ogromnego bilbordu. Miła twarz, łysa głowa, pełne życia oczy. Widać, że coś kombinuje. Może zastanawia się nad przyszłością Wszechświata. A może szuka w myślach prezentu dla kolegi. Myśli…

DR MARKOWSKA:

Wymyślił sobie, żeby jeździć koniecznie motorem. Więc znajomi i sąsiedzi złożyli się na taki motocykl, którego już nie trzeba było pchać nóżkami. I on siedział opatulony na tym motorku i jeździł między blokami, a ludzie wyglądali z okien, żeby zobaczyć, co się dzieje. Bo nikt nie spodziewał się, że Florek kiedykolwiek wsiądzie jeszcze na ten motor.

Rozmawiam z mamą Florka. Mówi, jak jej syn stał się patronem mysłowickiego hospicjum dla dzieci. Wszystko zaczęło się od szaleńczego pomysłu cztery lata temu.

ILONA:

To było nieprawdopodobne, ale udało nam się zrealizować szaleńczy pomysł Florka. Marzył, żeby polecieć helikopterem i na dziesięć dni przed śmiercią poleciał nim. Od tego czasu zaczęliśmy spełniać ostatnie marzenia dzieci. Powstał Wyjazd do Krainy Dziecięcych Marzeń – nasze motto, a Florek siedzący w helikopterze stał się wizytówką hospicjum w Mysłowicach.

Po śmierci Florka jego mama została w hospicjum i pomaga realizować pragnienia innych dzieci. Zaraz po rozmowie ze mną spełni kolejne. Wypowiadane słowa natychmiast wciela w życie.

ILONA:

Dzieciaki mają różne marzenia – wyjazd nad morze, komórka, gry telewizyjne. Teraz jedziemy właśnie na wycieczkę do Kazimierza, do parku ze zwierzętami. Majce i Arkowi chodzenie sprawia duży kłopot i wymaga ogromnego wysiłku. Dlatego sami nie mogą nigdzie wyjechać.

Spoglądam na wysłużonego nieco białego forda. W środku dwoje młodych ludzi czeka, aż zaspokoję swoją ciekawość. Zrobiło mi się głupio. Wyłączyliśmy kamerę i patrzymy, jak pani Ilona wsiada do samochodu i wszyscy ruszają wreszcie w drogę, jadą na upragnioną wycieczkę. Mama Florka opowiadała wcześniej o Magdzie, która marzyła o tym, żeby pojechać do domu. Spełniono jej marzenie, choć wiązało się to z długimi dojazdami pracowników hospicjum kilka razy na dzień. Magda umierała jednak szczęśliwa przy kochanej mamie i siostrach. I to było najważniejsze.

Anię choroba zaskoczyła podczas studiów. Dr Markowskiej utkwiła w pamięci jej zażarta walka o życie. Ale Ania miała też wielkie marzenie.

DR MARKOWSKA:

Chciała być matką chrzestną swego pięciomiesięcznego bratanka. Więc w niedzielę zorganizowaliśmy chrzest, a ona w poniedziałek odeszła. Przed śmiercią była naprawdę szczęśliwa. Wiem o tym, bo trzymałam ją za rękę i rozmawiałam z nią.

Inny chłopiec, który mieszkał daleko stąd, marzył o Gameboyu. Niestety, był już wieczór i nie można było tego nigdzie dostać. Więc jeździliśmy po supermarketach czynnych do 22. I dowieźliśmy mu tę zabawkę. Mama potem opowiadała, że bawił się tym cały czas, aż do kilkunastu minut przed odejściem. Warto było.

Spełnianie ostatnich pragnień ważne jest we wszystkich hospicjach dla dzieci. Także w Gdańsku, gdzie nie ma osobnego budynku i instytucji hospicjum dla dzieci i młodzieży. Nieuleczalnie chorymi opiekują się jednak dwaj lekarze. Jeden z nich, doktor Zbigniew Bohdan, zaprosił nas do siebie.

Jadąc z Warszawy nad morze uzmysłowiłem sobie, że każde hospicjum ma jakiś niepowtarzalny koloryt, specyfikę. Lubelskiego “Małego Księcia”, który był drugim etapem moich spotkań z hospicjami dla dzieci, zapamiętałem przede wszystkim jako miejsce ciepłe i przytulne. Podobnie jak hospicjum w Mysłowicach. W obu tych miejscach personel stanowią prawie tylko kobiety. Na początku, w Warszawie, nasuwał mi się obraz sterylnego laboratorium, w którym wszystko ma swoje miejsce, każdy pracownik ściśle określone zadania, a emocje powinny się skryć za opanowaniem.

Trzeci przystanek wypadł właśnie w Gdańsku. Niedaleko za Elblągiem mamy awarię samochodu. Na miejsce docieramy późnym wieczorem zmęczeni i umorusani. Plątanina osiedlowych uliczek doprowadza nas pod stojący na wysokiej skarpie blok. Wokół leży śnieg, a od morza wieje nieprzyjemny mroźny wiatr. Kiedy jednak weszliśmy na górę, przywitały nas uśmiechnięte oczy i otwarte ramiona. Nasz gospodarz mieszka z rodziną na szóstym piętrze zwykłego bloku w niezwykle miłym i przytulnym mieszkaniu, w em-ileś z duszą. To jest jedno z tych spotkań, które na długo zapadną w pamięć.

Tak samo jak w Warszawie, Lublinie i Elblągu, a potem w Mysłowicach i Poznaniu, również tutaj dostajemy ciepłą herbatę i pasjonującą opowieść. Kiedy jej słucham, uświadamiam sobie, jak bardzo ludzie pracujący w hospicjach dla dzieci są do siebie podobni. Mają różne warunki lokalowo-materialne, różne charaktery i przyzwyczajenia, różne gusty… Ale kiedy opowiadają o radości swoich małych pacjentów, widać to samo zadowolenie i uśmiech. Tak jakby dzieci, które odprowadzili, zostawiły im wszystkim część swojej radości.

DR BOHDAN:

Pewna dziewczynka była pod naszą opieką trzy tygodnie. Najpierw chciała pójść do kina. Nigdy tam nie była, bo od trzech lat skupiano się na walce z chorobą i unikaniu powikłań. W drugim tygodniu bardzo chciała przystąpić do Pierwszej Komunii. Również to marzenie udało się zrealizować. Cała rodzina z głębokim wzruszeniem przeżywała tę podniosłą uroczystość. Msza, mimo że trwała tylko 20 minut, miała taką dramaturgię, że ja drugiej takiej chyba już nie przeżyję.

Inna dziewczynka spytała, czy jest nieuleczalnie chora. Lekarze powiedzieli jej prawdę i byli gotowi służyć pomocą. Podobnie rodzice – nie walczyli do upadłego, ale zaakceptowali rzeczywistość i skoncentrowali się na tym, żeby dać jej kilka pięknych tygodni życia. Zażyczyła więc sobie wycieczki nad wodę. Chciała pomacać wodę… Więc cały orszak ruszył nad jezioro. Ileż było radości, kiedy dotknęła wody. Ileż radości mieli obecni. Ale co najważniejsze, wszyscy się czegoś nauczyli i więcej zrozumieli. Choćby dla tej jednej wycieczki, dla tego jednego momentu warto było powiedzieć prawdę dziecku i sobie i zgodzić się na to, co przyniosło życie.

Podobnie było z Moniką, która przyjeżdżała do mnie aż z Lęborka. Bardzo chciała pójść do zoo. Nigdy nie mogła zobaczyć Gdańska, bo znała tylko drogę do szpitala i z powrotem. Moja żona miała tego dnia imieniny, ale zabraliśmy ją na tę wycieczkę. Jakaż była jej radość. Ileż pytań, śmiechu i zachwytu. My też byliśmy szczęśliwi.

Ta historia potwierdziła jeszcze inną wspólną cechę pracowników hospicjów – otwartość. Oni nie są zazdrośni, nie strzegą swojej własności jak oka w głowie. Ich domy nie przypominają twierdzy bronionej przed każdym zbliżającym się człowiekiem. Ich bliscy mogą kochać innych ludzi i im również służyć swoim czasem, obecnością, czułym gestem.

Dojrzałe dzieci

To nie jest tak, że w hospicjach dla dzieci są mądrzy i odważni dorośli oraz zagubione i bezradne dzieci. Wiązanie łączące jednych z drugimi działa w obie strony. Mali czerpią wiele od dużych, choćby w zakresie medycyny, ale i mali mają coś do zaoferowania dużym. Wspomniałem już, że często to właśnie dzieci rozpoczynają pogłębione i poważne rozmowy. Bywa, że dodają też ducha dorosłym.

PROF. ŁUCZAK:

Rodzice często wzbraniali się przed rozmową na temat rokowania i zbliżającej się śmierci. To ci młodzi ludzie sami mówili o tym, jakby czując, że to się zbliża. Czasem dojrzałość dzieci jest naturalną konsekwencją mądrości i dojrzałości otaczających ich dorosłych. Bywa jednak, że przerasta je o głowę. Często to właśnie dzieci okazują się o wiele dojrzalsze od dorosłych. Doktor Wiesława Pokropska z hospicjum w Elblągu opowiadała o dwunastoletnim chłopcu, który tłumaczył swojej mamie, żeby pozwoliła mu odejść, pocieszał ją i dodawał otuchy. Podobną historię słyszałem z ust pioniera polskiego ruchu hospicyjnego.

PROF. ŁUCZAK:

Natalia Cyrkler była bardzo rozwinięta jak na swój wiek. Bardzo wiele pojmowała i mogła nas uczyć filozofii życia i śmierci. To ona uspokajała nas, żebyśmy się nie bali jej umierania, jej śmierci. Widziała niebo jako miejsce szczęśliwe, spokojne.

Również w Warszawie doktor Tomasz Dangel opowiadał o chorym na białaczkę dziewiętnastoletnim chłopcu: “To dojrzały intelektualnie i emocjonalnie człowiek. Znacznie lepszy partner do rozmów niż wielu dorosłych”. O dziewczynce, która pocieszała dorosłych, słyszałem w Lublinie.

MARIA Ż:

Iza miała siedem lat, kiedy odchodziła na bardzo złośliwą postać nowotworu. Zaczął się w jamie brzusznej i dał bardzo dotkliwe przerzuty do oczodołu. Pod koniec zamiast oka był wielki bolesny guz. Ale Iza do ostatnich chwil potrafiła uśmiechać się i bawić z nami. My staraliśmy się zapewnić jej jak najwięcej komfortu nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, spełniając różne jej życzenia. A ona była czasem wręcz apodyktyczna. Kiedy przyjeżdżaliśmy w kilka osób, Iza mówiła na przykład: “Dzisiaj będzie czytała pani Marysia”. I czytałam bajki, które Iza znała już na pamięć i jeśli się przejęzyczyłam, to zaraz mnie poprawiała. Dlaczego o niej mówię? Ponieważ znosiła to wszystko bardzo dzielnie i swoją postawą dodawała otuchy wszystkim naokoło.

Czasem trudno odkryć źródło dziecięcej mądrości. Zwykle jednak – tak jak w przypadku Izy – idzie ona w parze z mądrością rodziców. Bo trwogą i panicznym strachem najłatwiej zarazić się we własnym domu, od najbliższych. Z drugiej strony to właśnie rodzice mogą nauczyć dziecko odważnego patrzenia w przyszłość, przekazać umiejętność życia chwilą obecną, spoglądania na świat z dystansu. Trzy córki Heleny Piotrowicz widziały odchodzenie dziadka, a potem ojca. One już wtedy kojarzyły śmierć z pożegnaniem, czułym gestem i słowem, z nierozerwalną więzią, z miłością.

HELENA:

Magda była przygotowana na śmierć, choć kołatała się w niej jeszcze nadzieja. Była jednak realistką. Pewnego razu zapytała pielęgniarkę wprost: “Proszę mi dokładnie powiedzieć, jaki jest mój stan i jaką mam szansę przetrwania”. Siostra była zszokowana tym pytaniem, ja sama też. Pielęgniarka powiedziała jej, że płuca są już na tyle słabe, że nie dają rady samodzielnie pracować.

– To znaczy, że ja muszę umrzeć? – zapytała  i zaczęła się z nami żegnać, choć trwało to jeszcze parę dni. Wzruszające były te pożegnania i bardzo głębokie. Został po nich jakiś spokój i ciepło. Może dlatego, że wszystkie wierzymy w spotkanie po śmierci. Magda wiedziała, że śmierć nie jest końcem. Wiedziała, że odchodzi i będzie z nami w kontakcie duchowym. I wiemy, że tak jest. Czujemy jej obecność.

Oparcie w dorosłych uznałem za naturalne. W Warszawie spotkałem się natomiast z dość zaskakującą opinią, że to właśnie krótkie życie może pomóc w pokonaniu strachu.

DR JANUSZANIEC:

Dzieci nie boją się tak bardzo jak dorośli. Zwykle nie zdążyły jeszcze przesiąknąć strachem. Kiedy umierają, to częściej płaczą i niepokoją się dlatego, że rodzice będą smutni po ich śmierci, a nie dlatego, że sami umrą. Mieliśmy trzyipółletniego chłopca, który bardzo mądrze rozmawiał z matką o śmierci. I płakał, ale nie dlatego, że umiera, tylko dlatego, że mama będzie płakać.

Być może dzieci rzeczywiście nie zdążyły przesiąknąć jeszcze strachem i skostnieć w schematach. Nie zdążyły przyswoić sobie “ogólnie przyjętych norm” i niepodważalnych prawd, nie wiedzą, jak wypada lub nie wypada się zachowywać. Rozumowanie dorosłego Europejczyka XXI wieku jest zwykle skalkulowane w najdrobniejszych szczegółach. Ta “żelazna logika” połączona z kurczowym przywiązaniem do posiadanej przez niego nikłej wiedzy o wszechświecie każe powątpiewać m.in. w życie po życiu. Dzieci nieco inaczej patrzą na rzeczywistość. Im łatwiej jest przyjąć, że istnieje wiele równoległych światów, nieznanych wymiarów przestrzeni i form życia. Łatwiej pojmują, że są rzeczy nie mające masy i materia zmieniająca się w światło. Te dzieciaki potrafią dać lekcję astronomii, fizyki i chemii równie ciekawą co sławni profesorowie. Bywają też zaskakująco przenikliwe.

BARBARA:

Agnieszka bawiła się w księżniczkę, występowała jako aktorka, co chwila coś wymyślała. Ale przede wszystkim do końca miała ogromne poczucie humoru. Pewnego razu postękiwała, więc mama ją zapytała: “Aguniu, boli cię coś?”. Agnieszka mówi: “Nie”. “A może cię boli główka, może rączka?” Cały czas przeczyła, aż w końcu powiedziała: “Mamo, boli mnie to samo, co ciebie”.

Kiedy słuchałem opowieści o tych dzieciach, stanął mi przed oczami Jezus strofujący apostołów: “Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie” (Mt 19,14). Znane niemal od dzieciństwa słowa nabrały teraz nowej treści. Lepiej zrozumiałem, dlaczego właśnie “do takich należy królestwo niebieskie”. Hospicja dla dzieci jak dziecku tłumaczyły mi Dobrą Nowinę.

Spotkania z umierającymi dziećmi i ich bliskimi rzuciły też światło na dyskusję, jaką toczą wybitni teologowie. Otóż tradycyjnie uważa się, że na początku świata ludzie nie umierali, lecz mieli żyć wiecznie w raju. Według tej teorii Bóg wygnał stamtąd człowieka, a jedną z form kary miała być śmierć. Jednak ojciec Jacek Bolewski twierdzi, że życie w raju mogło być bardzo podobne do dzisiejszego. Istotna różnica dotyczyła więzi łączącej człowieka z Bogiem i z innymi ludźmi. Ta więź została nadszarpnięta, a przez powstałą rysę na świat wdarł się bezsens, głupota i strach. Według tej teorii śmierć mogła być zawsze. Zasadnicza różnica polegała na tym, że nie wiązała się ona z panicznym strachem i bezsensownym cierpieniem. Ślady sugerujące, że wizja raju nakreślona przez ojca Bolewskiego jest prawdziwa, znalazłem w hospicjach dla dzieci. To właśnie mali umierający ludzie zadziwili mnie spokojem, nadzieją i uśmiechem, w których pobrzmiewa echo związku, jaki na początku łączył człowieka z Bogiem. Więzi, której zaprzeczeniem jest strach i samotność.

Zapewne z tego samego źródła pochodzi optymizm wyróżniający pacjentów, a zwłaszcza pracowników hospicjów. To pogodne spojrzenie na świat nabiera szczególnego wyrazu na tle dość powszechnego czarnowidztwa a la “Wiadomości” telewizyjne. Ktoś, kto wciąż biadoli, że żyje w złych czasach albo nawet z dnia na dzień coraz gorszych, nie wleje otuchy w dziecięce serca i umysły. Potrzebna jest odrobina dystansu do rzeczywistości, do świata, żeby zauważyć, że wcale nie mamy do czynienia ze wzrostem zła – przestępczości, biedy, głupoty. Wystarczy przecież wziąć do ręki jakikolwiek podręcznik historii, żeby się przekonać, jak było kiedyś. Łagry, obozy koncentracyjne, dyktatury, tyranie i ciągłe wojny. Albo rodzice zjadający z głodu własne dzieci na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku.

Teilchard de Chardin twierdził kiedyś, że w dziejach świata zło ustępuje powoli miejsca dobru. Jeśli jest to prawda, to hospicja dla dzieci są jednym z ważniejszych motorów tego procesu. Bo to człowiek decyduje o tym, czy świat będzie lepszy. A pracownicy hospicjów nie narzekają, ale biorą sprawy życia i śmierci w swoje ręce. Robią to z uśmiechem, pozytywnie nastawieni do świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka. Ale fundamentem działania i źródłem nadziei dla większości z nich (a może nawet wszystkich?) jest spotkanie z pewnym Nauczycielem, o którym mówi się, że zmartwychwstał. I oni w to wierzą.

 

Epilog

Nie było mnie przy żadnym z moich bohaterów w chwili umierania. Weronika i Michał wymknęli się niepostrzeżenie. Śmierć pozostałych znałem tylko z opowiadań rodziców i innych bliskich osób. Ale nawet ci, których nie spotkałem twarzą w twarz, stali mi się bliscy. Mam nadzieję, że z wzajemnością. Zetknąłem się z niewidoczną na pierwszy rzut oka, ale potężną siłą generującą nadzieję i odwagę. Siłą, która odsłania głębszy sens świata, a życiu dodaje barwy i smaku. W hospicjach dla dzieci poznałem piękno ciepłego uśmiechu nad grobem i wzruszonych, a jednocześnie spokojnych oczu. Ku mojej radości to właśnie ta rzeczywistość okazała się prawdziwa. W gruzy runął natomiast obraz hospicjum malowany obiegowymi wyobrażeniami – mrocznej poczekalni albo równi pochyłej skierowanej w rozwartą paszczę wstrętnego i żarłocznego potwora. Pochylni skierowanej w rozpacz, nicość i bezsens.

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie o potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin trwały ponad trzy lata. Zrozumienie przychodziło stopniowo, a pod koniec zamknęło się w prostym zdaniu Krzysztofa Karlika: “Wystarczy ich kochać”. Proste było samo zdanie, prosta interpretacja miłości: być z nimi. To odkrycie stanowiło też odpowiedź na inne ważne pytanie – o lęk przed śmiercią. Okazało się, że obecność drugiego człowieka poparta fachową wiedzą i sprzętem zamieniała strach w ufność, a rozpacz w poczucie spełnienia. Pomagała odszukać sens i zaakceptować fakt, że nie można pokonać niektórych chorób. Że nie ma co fikać i pokrzykiwać na śmierć, bo raczej nie odejdzie. Można natomiast pomóc człowiekowi uporać się ze strachem, samotnością i uprzedzeniami, a sam ból i cierpienie nie będą już niszczyły i zabijały.

Zrealizowanie tego celu możliwe jest dzięki dbałości o całego człowieka. Hospicja dla dzieci nie są tylko doskonale wyposażonymi nowoczesnymi ośrodkami medycznymi, w których brakuje jednak albo czasu, albo chęci na uśmiech i czuły dotyk. W hospicjach dla dzieci “marnuje” się czas wbrew zwariowanemu współczesnemu światu. Są to również miejsca spotkań i medytacji, a także nauki. Sam uczyłem się tu, że chrześcijaństwo to otwartość, a nie zazdrość. Że chrześcijaństwo to bycie z drugim człowiekiem, szczególnie w trudnych sytuacjach. Pracownicy hospicjów z wolontariuszami na czele nauczyli mnie, że chrześcijaństwo to odważny czyn, a nie czcza gadka. Zwykle zresztą okazuje się, że ta odwaga i pewna śmiałość potrzebna jest tylko po to, żeby zrobić pierwszy krok. Potem jest już łatwiej. Ale ten pierwszy krok trzeba uczynić, by umieranie nie było trwożliwym oczekiwaniem na pustkę i bezsens. Żeby nie było rozpaczą i tragedią. Śmierć zaskakuje codziennie pojedynczych ludzi albo całe rodziny. Bywa, że przychodzi kuchennymi schodami, nieubłagana. Ale skoro wiadomo, że się zjawi, to nie ma co czekać do ostatka. Zanim uderzy, trzeba poznać jej zwyczaje i ścieżki, którymi chadza, rozszyfrować prawa, jakimi się kieruje. Mimo że wydaje się nam okrutna, odrażająca i potężna.

W hospicjach dla dzieci urzekła mnie otwartość na drugiego człowieka. Często słyszałem, że hospicja są dla każdego, że jest w nich miejsce dla chrześcijanina, buddysty, ateisty i poszukującego. Nikt nie pyta pacjentów o sympatie polityczne ani światopogląd. Nie wypytywałem o to i ja. Mimo to widziałem wiarę w zmartwychwstanie. Wiarę, którą trudno znaleźć na ulicy, a nawet… w kościele. Pamiętam swoje zdziwienie wynikami sondażu, według którego ponad 90% Polaków deklaruje się jako chrześcijanie, a tylko niespełna 66% wierzy w zmartwychwstanie. W hospicjach ta wiara nie przybiera bynajmniej formy opium dla ludu czy ucieczki przed trudem i ryzykiem związanym z umieraniem. Ta wiara rodzi się nieraz w bólach i jest wynikiem długich zmagań. Kiedy indziej znów poraża kogoś oczywistością i pięknem. Nigdzie indziej nie spotkałem tak skromnej, a jednocześnie tak silnej wiary w zmartwychwstanie.

Mam nadzieję, że z tej książki nie płynie jakiś łatwy optymizm. Złudzenie, że droga przez nieuleczalną chorobę i umieranie jest lekka, łatwa i przyjemna. Owszem, czasem oznacza cierpienie i nieznośny ból ciała lub duszy. Zwykle jest jak ciemna noc przypominająca czeluść bez dna. Bez nadziei na sens i przetrwanie. Jednak jedynym sensownym sposobem na jej przezwyciężenie jest – paradoksalnie – wejście w nią. Nikogo nie można do tego zmusić. Ale można towarzyszyć. Można stworzyć odpowiednią atmosferę i pomóc pokonać paraliżujący strach. W hospicjach dla dzieci to się udaje. I często okazuje się, że noc nie jest tak ciemna, jak się początkowo wydawało.

Kiedy pierwszy raz jechałem do hospicjum warszawskiego, miałem wiele wątpliwości. Po głowie kołatało mi się pytanie, czy aby nie będę tam zawadzał jak piąte koło u wozu. Miałem wątpliwości, czy nie będę jak natręt, niepotrzebnie pchający się tam, gdzie ludzie dotknięci tragedią chcą być sami. Gdzieś poza świadomością pulsowało jednak przeczucie, że dla nieuleczalnie chorego dziecka i jego rodziców ważna jest obecność. Nawet milcząca, ale naturalna i swobodna. Czasem uśmiechnięta, czasem smutna. Nie gadatliwa i zażenowana, ale taka codzienna, ludzka, prosta.

Moje wyprawy i poszukiwania potwierdziły te przeczucia. Spotkałem ludzi gotowych otworzyć swoje serce i dom przed każdym, kto zechce z nimi być. Ludzi cieszących się z każdego spotkania, każdego słowa i uśmiechu. Szybko zrozumiałem, że nie zawadzam. Dzięki spotkaniom i nowym przyjaźniom zobaczyłem i zrozumiałem przez te dwa lata więcej niż przez pięć lat swoich studiów teologicznych, które przecież tak bardzo sobie cenię. Najbardziej jednak cenię sobie tych wszystkich przyjaciół, których zyskałem – lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, wszystkich pracowników, a przede wszystkim małych pacjentów hospicjów i ich rodziny. Niektórzy mieszkają w okolicach Warszawy, Lublina, Gdańska, Elbląga, Mysłowic i Poznania. Inni są już po drugiej stronie. Moi przyjaciele poza czasem.

Ich wciąż żywa obecność pomaga mi wyhamować obłędny nieraz kierat codzienności, cieszyć się otaczającym pięknem i utrzymać zdrowy dystans do spraw świata. Moi mali druhowie upewnili mnie, że nawet jeśli szczerzy on kły, to zawsze można w nim znaleźć coś pięknego i urzekającego. Nieciekawy na pierwszy rzut oka człowiek może zaciekawić swoją opowieścią i zachwycić głębią. Może zauroczyć uśmiechem, błyskiem oczu, barwą głosu. Może. Jeśli zechcemy spojrzeć głębiej… Pamięć tych spotkań karze mi znaleźć czas dla przyjaciół. Zachęca do otwartości na nowych ludzi, nowe więzi i sytuacje. Każdy poznany i pokochany człowiek przynosi bowiem spełnienie i poczucie sensu, dodaje życiu smaku i barwy. I tylko człowiek. Nic innego. Bez względu na to, czy biały czy czarny, buddysta czy ateista, duży czy mały, odrzucony przez społeczeństwo czy nie. Człowiek bywa narzędziem Szatana, ale to właśnie on może przynieść Boga, dać ulgę w cierpieniu i uchylić rąbka wieczności. To człowiek może dowieść, że zmartwychwstanie nie jest czczą mrzonką

Źródło: http://www.hospicja.pl/opieka_psych/article/275/chapter_5.html