JEDZ ZDROWO, ŻYJ ZDROWO!  Uprzejmie informujemy, iż Narodowy Fundusz Zdrowia, w celu zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków, udostępnia bezpłatny portal Diety NFZ, oraz prowadzi cotygodniową akcję „Środa z Profilaktyką” poświęconą profilaktyce chorób i promocji zdrowia.

Portal https://diety.nfz.gov.pl/ przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zdrowo się odżywiać, schudnąć lub zmienić nawyki żywieniowe. Przygotowany został, w szczególności, z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi, dla których dieta jest również jednym z zaleceń lekarskich.

Oferujemy aktualnie 11 planów żywieniowych w różnych kalorycznościach przygotowanych na zasadach diety DASH. Dieta DASH nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. Na portalu są również jadłospisy zapewniające zdrowe, zbilansowane posiłki dla seniorów oraz rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku od 4 do 17 lat.

Na portalu zamieszczone są e-booki terapeutyczne oraz kulinarne z pomysłami na zdrowe sezonowe posiłki, a także filmy edukacyjne zachęcające do świadomych zakupów produktów spożywczych i czytania etykiet tych produktów. Wszelkie udostępnione materiały są bezpłatne.

 

Środa z Profilaktyką

Celem akcji jest promowanie badań profilaktycznych, zdrowego stylu życia, prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Każda środa poświęcona jest innym zagadnieniom związanym ze zdrowiem. Szczegółowo omawiany jest problem zdrowotny, czynniki ryzyka wystąpienia i najważniejsze zalecenia, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania.

Materiały przygotowywane w ramach akcji dostępne są w Salach Obsługi pacjentów OW NFZ, zamieszczane są na stronie Akademii NFZ https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/, na kanale YouTube Akademii NFZ, na profilach Facebook Akademia NFZ oraz Profilaktyka w Praktyce 16 OW NFZ.

WIZYTA KSIĘDZA PRYMASA W HOSPICJUM

PRYMAS W HOSPICJUM

Dzień 13 lutego br. był dla chorych i personelu Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu,  dniem szczególnym. W tym dniu wągrowieckie Hospicjum gościło w swoich progach mile widzianego, Gościa, którym był Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.

Księdza Prymasa w progach Hospicjum przywitał Kierownik Hospicjum dr Zygmunt Nieżychowski wraz Eweliną  Przybylską – Oddziałową pielęgniarek. Natomiast w Kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia, Prezes Zarządu Stowarzyszenia, ks. Prałat Andrzej Rygielski.

Ksiądz Prymas, z okazji trzydziestego Światowego Dnia Chorego,  obchodzonego 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, odprawił uroczystą Eucharystię w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu. Jego Ekscelencja wygłosił do zebranego personelu i chorych, przygotowaną specjalnie na tę okazję homilię. Mówił o wielkim miłosierdziu, jakie powinniśmy wyrażać do drugiego człowieka. Podkreślił również znaczenie niesienia pomocy chorym i cierpiącym. Istotnego sensu, w tym szczególnym miejscu, nabrały słowa Prymasa, który powiedział, że Chrystus uczy nas, że w cierpieniu kryje się szczególna moc przybliżająca człowieka do Boga, jakaś szczególna łaska.

Po wspólnej modlitwie Ksiądz Prymas wraz z księdzem prałatem Andrzejem Rygielskim i towarzyszącymi mu księżmi, udał się z błogosławieństwem. do chorych, przebywających w Oddziale Stacjonarnym, aby każdego pobłogosławić i podzielić się dobrym słowem.

Po zakończeniu liturgii, nastał czas spotkania z pracownikami Hospicjum. W trakcie rozmowy poruszonych zostało wiele tematów związanych z posługą chorym i funkcjonowaniem tutejszego Hospicjum.

Zapraszamy na stronę: https://archidiecezja.pl/prymas-w-hospicjum-nasza-nadzieja-ma-sens/

Chory jest zawsze ważniejszy od choroby

Z okazji Światowego Dnia Chorego w niedzielę, 13 lutego 2022 r. w kaplicy Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, prowadzonym przez Stowarzyszenie im. ks. J. N. Musolffa, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, odprawi uroczystą Eucharystię w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy niosą pomoc i ulgę w cierpieniu. Początek Mszy św. o godz. 15.00.

Po raz 30 obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku Papież wyznaczył dzień obchodów na 11 lutego, – czyli na wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Franciszek przypomniał, że dzień ten ustanowił 30 lat temu święty Jan Paweł II, aby uwrażliwić lud Boży, katolickie instytucje służby zdrowia i społeczeństwo cywilne na potrzebę zwrócenia uwagi na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

W tym roku Światowy Dzień Chorego jest obchodzony pod hasłem: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią”.

W opublikowanym na ten dzień orędziu, Papież Franciszek podkreśla, że „chory jest zawsze ważniejszy od choroby” i „w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy”.

Zdaniem papieża „nowe technologie pozwoliły wypracować metody terapeutyczne, które są bardzo korzystne dla chorych; badania naukowe nadal wnoszą cenny wkład w pokonywanie starych i nowych patologii; medycyna rehabilitacyjna bardzo rozwinęła swoją wiedzę i umiejętności”. „Wszystko to jednak nie może nigdy przesłonić wyjątkowości każdego pacjenta, z jego godnością i jego słabością.”

Zwracając się do wszystkich pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, Franciszek podkreślił: „wasza służba chorym, pełniona z miłością i kompetencją, wykracza poza granice zawodu, aby stać się misją”. „Wasze ręce dotykające cierpiącego ciała Chrystusa mogą być znakiem miłosiernych rąk Ojca. Bądźcie świadomi wielkiej godności waszego zawodu, a także odpowiedzialności, jaka się z nim wiąże”.

Jak zauważył, „nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą”.

SO

Fot. VaticanMedia

Fot. episkopat.pl